HOAX

Koronavírus-HOAX: video a parazity pod mikroskopom na nosovom teste

Koronavírus-HOAX: video a parazity pod mikroskopom na nosovom teste
3 (60%) 1 hlas[ov]

Facebookom sa zase šíri video, ktoré konšpiráciám a dezinformáciám naklonená verejnosť hovorí „utajovaná pravda“ a cielené „infikovanie ľudí parazitmi“. Zdravý rozum ale video zhodnotí inak, ako primitívny ťažko uveriteľný balast, strih a výsmech tomu, ako má prebiehať podobné preukázanie nespoľahlivosti. Už ste nás niektorí v tejto súvislosti kontaktovali, pokúsili sme sa v emailoch načrtnúť zásadné fakty, ktoré nám prekážajú pri uverení tomu, že toto video niečo dokazuje. Žiaľ, nedokazuje nič. Iba ak mieru nálad veriť podobným hlúpostiam. Najmä nie štýlom, akým sa to deje na Facebooku. Čiže bez pozadia, relevantného zdroja, reálneho nezostrihaného videa a nejakej logiky. Na videu totiž prekáža niekoľko zásadných faktov.

Parazit video

inzercia:

Video:

Zásadné fakty “výskumu pod mikroskopom”, ktoré nám prekážajú

 • Test na začiatku sme doteraz nevideli a to sme sa v priebehu týždňa informovali na niekoľkých miestach. Na Slovensku sa používajú iné testy, iné škatuľky a sú balené po iných kusoch. Toto je drobná kusovka, nevedno odkiaľ.
 • Neexistuje časový sled, pri ktorom by sme videli priamy prestup a narábanie v sterilných podmienkach. To, že „výskumník“ má na pracovnom stole bordel neznamená nič, no dezinformačná scéna má jasno. Sprisahanie voči verejnosti.
 • Je zostrihané, všímajte si čas. Postupnosť je nelogická.
 • Aký parazit? Testy sú vyrábané v sterilných podmienkach. Jediné pochybenie by zrušilo šaržu a spôsobilo veľké manévre pri vracaní zásielok a balení výrobcovi. Z takých udalostí (nálezu pod mikroskopom) by žili konšpiračné médiá ešte rok. Takto z toho žije Facebook pár týždňov, mesiacov, jednotlivci možno aj ten rok.
 • Parazit, rovnako ako vírus, potrebuje hostiteľa. Na akej bunke či tkanive tam ten parazit asi žije? Po celý čas na sterilnom materiály…
 • Aké rozsiahle by bolo infikovanie testu parazitmi, aby ich bolo možné tak ľahko pri zväčšení nájsť. S akou istotou by sa mali prenášať na sliznice ľudí? Životaschopné – v dostatočnom počte – aký vlastne druh a čoho? Na hlavu postavená sprostosť ale konšpirátorom neprekáža, tak poďme ďalej…
 • Video je robené tak, že vlastne samo seba potápa, pretože neexistuje dôkaz, že toto je nález v zabalenom teste a čo je naozaj tým nálezom.
 • Čisto teoreticky, ak test neležal skladom celé týždne, ale nejakým zázrakom sa od výrobcovi dostal rovno k niekomu s mikrosokopom s dezinformačnými náladami, a čisto teoreticky vo vnútri testu niečo predsa len žije, čisto logicky – vážne si máme myslieť, že nám výrobcovia zabalených testerov pribalili cudzopasníkov, malých votrelcov, aby nám poškodili zdravie? A je jedno či na Slovensku, alebo v Moldavsku, či Poľsku…

Názory facebook parazit pd mikroskopom

Foto: Ľudia majú jasno, tie komentáre naozaj stoja za to. Niektorých ľudí je pri takýchto náladách zbytočné presviedčať, že sa nechali zmiasť.

Odporúčanie pre autorov podobných videí “pod mikroskopom”:

Ak už robíte video, ktoré má dokazovať sprisahanie a globálne infikovanie ľudí utajenou zamlčovanou hrozbou, cieleným roznášaním choroby a pod, robte to tak, aby bolo video súvislé, pri nakrúcaní viacero svedkov, jasná dokumentácia a odborný podklad. Je jedno, či ste popierač, zástanca vládnych opatrení, alebo bojovník proti nim. Takéto informácie odborná aj laická verejnosť vždy ocení, ak sú podané pravdivo a jasne. Radi si pozrieme video skúmania testu, ale chce to aj dávku vierohodnosti, inak robeného zostrihu, nejakého komentára. Nie doplnenie textu ľuďmi s dezinformačnými náladami. Videu chýba vodoznak, podpis, autorita, čokoľvek, na čom postaviť jeho vierohodnosť.

Ak chcete prísť s videom, ktorému má každý uveriť, nepodsúvajte hlúposti. Tyčinku vybratú z obalu, nastavenú pod mikroskop (pár minút určite) nevidíme. Takže diváci nevidia trasu z nepriedušného sterilného obalu na sklíčko mikroskopu. Takto trasa viedla možno cez obnosené ponožky, výskumník si ňou povŕtal v nose či v nohaviciach a svetu prináša ťažko uveriteľné posolstvo, ktorému však napriek všetkým zlyhaniam časť verejnosti verí.

HOAX opakovane v článkoch avizovalo ukončenie svojho aktívneho pôsobenia už od januára 2021, odkedy sa na trhu objavila kniha (Ne)bezpečný internet. Od tejto chvíle už portál neposkytuje živú rýchlu pomoc, podporu a venujeme sa už len sporadicky témam, ku ktorým prichádza podnet z vonka. Záujem pisateľov, prípadne spôsobená škoda. K tejto téme sa autor článku vyjadruje aj preto, že má blízko k práci s mikroskopom, hoci pôvodne viac pre chemické, než medicínske zameranie. 

inzercia:

Aké máte z článku a témy pocity?

Rozčúlený
1
Šťastný
1
Milujem to
1
Nie som si istý
0
Hlúposť
0
Šéfredaktor portálu HOAX.SK a jeho súčasť od roku 2012. Nadšenec Hviezdnych vojen, cyklistiky, streľby, potápania, ale aj bezpečného pohybu v online priestore. Bývalý učiteľ informatiky, v súčasnosti vyhľadávač problémov a autor viacerých tém o internetovej bezpečnosti.

  Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

  Viac v rubrike:HOAX

  5 Comments

  1. Pre mna je aj HOAX to ako sa ockovali papalasi, herci, politici a podobní. Tiez sme nevideli cele video. Od naplnenia injekcnej striekacky ockovacou latkou az po podanie latky do tela. Uz ked isli robit reklamu ockovaniu, tak to mali urobit poriadne aby to bolo viac uveritelne

   1. ,,papalasi, herci, politici a podobní,, myslite slovenskych, ci z celeho sveta? Aj brazilski, juhoafricki papalasi? Jaj, tych ste vobec na ,,you tube,, nevidela, teda sa nedali ockovat? Nikto sa nedal, z celeho sveta, len hlupu Lénu chce niekto nasilu ockovat! Lénu, ktora uz ma v sebe 18 vakcin. Ked vas ockovali proti Poliomielitis, ktorych papalasov sledovala vasa matka pri ockovani???

    1. Hlupa Petra. Lena, ktora ma v sebe 18 vakcin, urcite bola ockovana kvalitnymi vakcinami, ktore mali za sebou roky studii, su odskusane a overene, nie takto zbuchane narychlo. Necitas, nepocuvas spravy, ze tymto globalnym ockovanim sa neockuje, ale robi studia? Ze nikto nevie, ci budu vakciny proti covidu naozaj ucinne, ci aj proti mutaciam, ako dlho bude trvat ucinnost atd? Tutlali neziaduce ucinky a teraz ich s neochotou zacinaju priznavat? Nebud ovca.

  2. Sam som to skumal na novom respiratore a na chirurgickom rusku, JE TO TAM!!! Cierne vlakna, na ktore ked dychnete vlhky vzduch, zacnu sa hybat. Aj dlho po…!!! Tento server siri nebezpecne desinfo, nie my!!!!

  3. Ste obycajni hajzli!!! Neviem si predstavit, ako sa mozete pozriet do zrkadla…

  Zanechajte komentár k článku

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *