HOAX

HOAX: ovce vraj pri strihaní vlny trpia, nekupujte vlnu!

HOAX: ovce vraj pri strihaní vlny trpia, nekupujte vlnu!
4.25 (85%) 12 hlas[ov]

Stretli sme sa so zaujímavou novinkou. Tvrdením a iniciatívou ľudí, ktorí to s ochranou zvierat myslia až prehnane vážne a preto aj strihanie ovčej vlny pokladajú za veľkú hrozbu a utrpenie pre zvieratá samotné. Pre tvrdenie tohto druhu im slúži jedno video, ktoré sa na sociálnej sieti teraz šíri. Ukazuje prípad šialeného týrania oviec pri strihaní vlny. Ide však o pomýlenie si zásadných pojmov.

Ovca

inzercia:

Ak by som totiž kombinoval 30 úderov päsťou do hlavy bezbrannej ovce  s lakovaním jej nechtov, môžem ho nazvať s takouto logikou ako „video zachytávajúce lakovanie nechtov (kopýt)“. Ani toto video totiž nie je ukážkou strihania vlny, ale len týraním. Ojedinelým, ktoré v žiadnom prípade nie je bežné. Je preto nesprávne veriť a brať ojedinelý prípad týrania ako ukážku všeobecného získavania vlny. Takéto tvrdenie môže byť dielom človeka, ktorý doteraz nemal ani len zamak skúsenosti so získavaním vlny a s pozadím chovu oviec vôbec.

Ako sa získava vlna?

Od čias valašského osídlenia na Slovensku v severných oblastiach, po súčasnosť, majú ovce význam v rámci vlny, mlieka, a až neskôr v rámci kožušiny a mäsa. Vlna sa strihá. Ide o takmer rovnaký materiál ako sú ľudské vlasy, odumreté tvrdé bunky s vlastnou štruktúrou s mierne splošteným tvarom v priereze, čím dochádza k vlneniu. Aby pastier získal čo najviac vlny, potrebuje zdravé a šťastné ovce. Už i len myšlienka, že získať vlnu znamená ovcu zabiť, či mlátiť, je nesprávna a mylná. Bitá ovca predsa nebude pokojná a ani vlny sa nezíska toľko, koľko je potrebné. A následne krv na vlne ju znehodnocuje a nedá sa odstrániť.

Strihanie oviec je pre ne vyslobodením, najmä v oblastiach, kde je chov oviec rozšírený. Napríklad Austrália a Nový Zéland. Ovca sa ide doslova uvariť pod izolačným materiálom v už i tak dosť horúcom podnebí. Podobne aj u nás, preto sa v zime nikdy ovce nestrihajú, ale až počas jari a počas roka v letných mesiacoch. Pre ovce je to vyslobodením aj preto, že je mnoho druhov šľachtených, aby mali hustú vlnu a dobre rástla.

Šľachtenie je ďalšia téma, pri ktorej sa zbytočne vyskakuje

Aj samotné šľachtenie zvieracieho druhu ihneď zaktivizuje prehnaných ochrancov a odborníkov. Tí však opäť vyskakujú zbytočne, pretože tento druh šľachtenia je bežnou súčasťou hospodárenia. Pozostáva z párenia vždy len najlepších jedincov s najlepšími vlastnosťami. Výber dobrých rodičov plodí dobré potomstvo. Celé šľachtenie tak pozostáva len z toho. Keďže k šľachteniu dochádzalo v podmienkach 15. až 18. Storočia, hovoríme o šľachtení v primitívnych podmienkach. Žiadna genetika, ako to nazývajú konšpiračné teórie. Aj človek sa šľachtí. Vyberáme si cielene krásnych partnerov, ak sa sami cítime krásni, aby aj naše potomstvo bolo krásne, nedefektné a skrátka lepšie. Rovnako aj naše deti si budú chcieť nájsť krásnych partnerov, ak sa nepritrafí láska odinakiaľ. Viac presne o tejto problematike nájdete v článku venovanom omylu, že šľachtenie je nebezpečné a že ide o hru na Boha, ktorá prekvitá v posledných desaťročiach, ako tvrdia niektoré príspevky na Facebooku a iniciatívy konšpiračných portálov.

inzercia:

Aké máte z článku a témy pocity?

Rozčúlený
0
Šťastný
0
Milujem to
0
Nie som si istý
2
Hlúposť
1
Šéfredaktor portálu HOAX.SK a jeho súčasť od roku 2012. Nadšenec Hviezdnych vojen, cyklistiky, streľby, potápania, ale aj bezpečného pohybu v online priestore. Bývalý učiteľ informatiky, v súčasnosti vyhľadávač problémov a autor viacerých tém o internetovej bezpečnosti.

    Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

    Viac v rubrike:HOAX

    Komentáre sú ukončené