Sociálne siete

Falošné stránky V siedmom nebi Vila Rozborila. Čím sú nebezpečné?

Falošné stránky V siedmom nebi Vila Rozborila. Čím sú nebezpečné?
5 (100%) 2 hlas[ov]

Zneužitie značky, ako sa to deje v rámci rôznych supermarketov a falošných poukážok je niečo podobné, ako zneužitie značky relácie, ktorá má nejaký imidž. Nebudeme špecifikovať o aký imidž ide, keďže nie sme fanúšikmi kamier namierených na slzy. Relácia V siedmom nebi je známa z televíznych obrazoviek pre určitú dobročinnosť. Podvodník, ktorý len 17. novembra 2019 vytvoril stránku, ktorá pritom nemá nič spoločné s originálnou pôvodnou, vytvoril niečo, čo možno nazvať 3x nebezpečným. Prečo?

V siedmom nebi Vilo ROzboril

inzercia:

Facebook stránky V siedmom nebi (made by podvodník)

Žiadna fanúšikovská stránka.  Táto stránka nesie úplný názov, hoci kapitálky na začiatkoch slov, no len názov, presné logo a korporátnu grafiku ako takú. Dokonca aj niektoré príspevky sú vlastne len kopírované príspevky z originálnych stránok, ktorých história je oveľa dlhšia a najmä stránky sú známe širokej verejnosti. Spôsobuje pritom vážny problém, pred ktorým musíme upozorniť aj po najnovších zisteniach. Ani našej čitateľke Lili sa nepáči, ako podvodník funguje. Najmä súťaže, ktoré strhnú pozornosť ľudí a vytvárajú ošiaľ. Dôverčiví Slováci horlivo zdieľajú, pretože práčka, alebo stromček zadarmo jednoducho nemôže byť podvod. Alebo áno?

čísla v príspevku V siedmom nebi, relácia Vilo Rozboril

Foto: jediný príspevok, ktorý sľúbi výhru – linku do kuchyne a 4,6 komentujúcich ľudí a 5,8 zdieľaní len za 24 hodín od vydania!

Prečo ide o nebezpečné stránky?

  1. Nebezpečenstvo zámeny

Zneužívanie obchodnej značky, či nejakého loga a projektu, vytvára príležitosť na nebezpečenstvo zámeny. Vydávať sa za licencovaný produkt, alebo jeho zástupcu je veľmi vážny prešľap. Akékoľvek konanie pod menom zneužitým je možné brať ako jeho poškodenie. Verejnosťou môže byť vnímané ako prísľub danej značky. Napríklad nárok na výhru v súťaži. Kde sa budete sťažovať, ak vás stránka okradne o stovky eur? V relácii, predpokladáme. Tam však o ničom nevedia.

  1. Nebezpečenstvo okradnutia

Opakujeme, nikdy žiadna takáto súťaž nebude reálna. Každý pozorný čitateľ HOAX.sk vie, koľko článkov a hodín sme strávili nad článkami o falošných súťažiach. Je to neustále to isté. Najmä posledné roky prichádza trend, kedy usporiadateľ falošných súťaží oslovuje viacerých s tým, že práve oni vyhrali. Zaslepení pocitmi výhry potom súhlasia aj s takými šialenosťami, ako je poslanie spoplatnenej SMS na neznáme číslo, alebo poskytnutie údajov z platobnej karty. Nepoučiteľní Slováci naozaj čakajú a dôverujú stránkam, ktoré majú pár dňovú históriu, že im niekto dá len tak niečo zadarmo.

  1. Žiadna pomoc a osveta

Sme tu my, HOAX.SK. Celé roky a nikto iný. V poslednom roku vnímame pokusy aj iných médií, či polície upozorňovať na podvody. Akonáhle sa opakujú, už nie sú zaujímavé. My sa snažíme naďalej upozorňovať na podvodné stránky, machinácie s názvami, špekulácie, podozrivé aj nebezpečné správanie. Chýbajú možnosti, ako pomôcť obetiam týchto podvodov. Podať trestné oznámenie je len možnosť pre štatistiky. Úspešnosť týchto prípadov je žiaľ nízka.

Svedčí o tom mnoho informácií práve od Vás, poškodených. Podanie trestného oznámenia je možnosťou. Zrejme je však aj o šťastí, ktorá poškodená obeť natrafí na vyšetrovateľa so záujmom o prípad, ktorý je riešiteľný. Riziko je táto súťaž preto, pretože je len ďalším prostriedkom na klamanie a okrádanie ľudí v zmysle bodu 2. A touto súťažou to samozrejme nekončí. Len v tejto chvíli ich evidujeme viac ako 10 rôznych súbežných. Skvelý biznis plán. Aj takto sa dnes dá zarábať na Slovensku.

… a vraj kríza.

inzercia:

Aké máte z článku a témy pocity?

Rozčúlený
0
Šťastný
0
Milujem to
0
Nie som si istý
1
Hlúposť
0
Šéfredaktor portálu HOAX.SK a jeho súčasť od roku 2012. Nadšenec Hviezdnych vojen, cyklistiky, streľby, potápania, ale aj bezpečného pohybu v online priestore. Bývalý učiteľ informatiky, v súčasnosti vyhľadávač problémov a autor viacerých tém o internetovej bezpečnosti.

    Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

    Viac v rubrike:Sociálne siete

    Komentáre sú ukončené