Bezpečnosť

Dopady vydierania detí s nahými fotkami na Pokeci si neuvedomujeme

Ohodnoťte článok

Sledujem jeden závažný prípad, ktorý sa v mnohom ponáša na niekoľko predošlých. Dieťa, ktoré má podľa profilových fotiek (v čase, keď profil fotografie zverejňoval) evidentne 13 rokov a aj z komunikácie bolo jasné, že ide o 13 ročné dievča, má mať vo svojom veku celkom iné starosti, ako vlastnú nahotu, strach o život, či strach, čo ďalšie príde večer, keď sa pripojí. Vie, že horší trest bude, ak sa nepripojí. Nemá na výber. V hrsti má dieťa páchateľ, ktorý sa neštíti „učiť“ takéto dieťa to, čo samo nechce. Akékoľvek správanie útočníka, ktorého môžeme tiež nazvať nebezpečným pedofilom, má dopad na zdravie dieťaťa. O zdraví nemusíme hovoriť len o plnom nose a boľavom hrdle, ale aj o tom duševnom zdraví, ktoré práve vo veku 13 rokov, ale pokojne aj 16 rokov môže celkom pozmeniť chápanie sexuality, svojho tela, hodnoty a vôbec hodnôt, ktoré sú spojené so svojou nahotou a nahotou iných. Najviac však správanie nebezpečných páchateľov vydierania, nútenia detí do rôznych činností a hranie sa s nimi pôsobí na strach. Ak páchateľ obeť vydiera,spôsobuje viac ako len zisk toho o čo mu ide.

Vydieranie nahými fotkami, alebo prezradením

Bežná praktika s ktorou netvoríme návod, ale upozorňujeme na ňu, aby bola ľahko identifikovateľná, je vylákanie nahých fotografií. Čo potom s nimi? Pod rôznymi zámienkami, napríklad aj pod zámienkou nejakej odmeny, či výmeny za jeho vlatsné, prichádza dieťa o svoje fotografie. Stačí malé odhalenie a dieťa nemusí chcieť pokračovať. Lenže páchateľ je nerovný súper.

Ako by asi vyzeral súboj 13 ročného dievčaťa a 45 ročného pupkatého chlpatého chlapa na ulici – slovný súboj, pästný súboj, právny boj, či vedomostný kvíz v takej šou ako DUEL? Opakujem, že ide o nerovný boj, v ktorom dieťa nikdy nemá šancu. O to viac, ak ide o ovládanie počítača, klávesnice a trikov na druhého. Dieťa nemá čo robiť v komunikácií s 45 ročným chlapom, hoci mohol vystupovať z profilu 15 ročného mladíka zo susedného mesta. Je preto nemysliteľné, aby stále neexistovalo povedomie medzi mládežou o tom, že pisateľ v takomto veku nemôže oslovovať dieťa, prípadne dieťa nemôže posielať fotografie svojho tela, pretože sa ľahko stane obeťou podvodu. Áno, ide o nomrálny podvod, ktorý je ešte k tomu zvrátený tým, že má pedofilný nádych. Akékoľvek lákanie takýchto fotografii nie je len mravným ohrozovaním detí a mládeže, no na jeho strane v jeho počítači je prechovávaním a tým pádom zároveň obchodovaním s detskou pornografiu, čo je mimoriadne závažná skutočnosť. Azda netreba pripomínať, že trestná. Práve vydieranie nahými fotkami je veľmi jednoduchý trik a pasca, do ktorej sa dostáva viacero detí. Dieťa má strach, rovnako tak aj dospelá obeť je zahnaná do kúta. Stačia frázy a vyhrážanie, že chce ďalšie, inak prvá poputuje tomu a tomu. Nie jenutné vymenovať na všeobecnom príklade komu. Páchateľ vždy vie, koho môže menovať.

Toto vydieranie, ak prebieha, má dve riešenia a je nevyhnutné vybrať si to prvé, alebo obe súčasne.

  1. Riešenie: POLÍCIA – podávajte trestné oznámenie. Ak nie je obeť plnoletá, musí byť s ňou zákonný zástupca, alebo blízky rodinný príslušník plnoletý. Polícii dáva obeť presné informácie ako názvy profilov, ktoré útočia, dopustili sa vydierania, lákania, oplzlostí a ohrozovali tak dieťa online. Je dobré mať celú komunikáciu, žiaľ aj fotografiu vytlačenú a priamo prinesenú na políciu. Policajný vyšetrovateľ ich prevezme. Viditeľné musia byť názvy profilov prijímateľa, odosielateľa, ale aj dátumy. Vec je riešiteľná. Je veľmi dôležité podať trestné oznámenie a neoznamovať to páchateľovi, nevyhrážať sa mu, že k tomu dôjde a kedy.
  2. Riešenie: ZHODNOTENIE – druhé riešenie, je možnosťou, ktorú je nutné zvážiť. Ako veľmi je odhalená fotografia a aké následky môže mať naozaj jej zverejnenie? Keď to poviem narovinu, je naozaj možné, že by fotografia mohla uškodiť? Pretože ak sa objaví náhle od neznámeho páchateľa zverejnená na inom mieste, nebude to obeť, ale niekto iný, čo sa o toto postará. Je na fotke identifikovateľná konkrétna osoba? Ak sa páchateľ vyhráža vydieraním a chce ďalšiu fotku, máš totiž na výber. Buď mu poskytneš ďalšiu fotografiu a má ťa v hrsti, alebo nebudeš viac obeťou a vzoprieš sa. Súčasne odporúčam prvé riešenie. Druhé riešenie je tu len pre prípad, že vydieranie pokračuje a skúša to, je vulgárny a pod. Ak obeť zhodnotí, že pokojne môže zverejniť, potom môže získať niekoľko klincov do rakvy:
  • Klinec do rakvy č.1: môže ho tvoj postoj vyprovokovať k ďalším vyhrážkam a vulgarizmom, môže ho to vystupňovať k ďalším nebezpečným prejavom. Ak obeť medzitým podala trestné oznámenie, všetky ďalšie prejavy je dobré vytlačiť a pripojiť k predošlému trestnému oznámeniu. (vychádzam z reálnych situácií, najčastejšie dospelých žien, ktoré sú takto vydierané – páchateľ sa môže pustiť do tvrdšieho slovníka, vyhrážať sa likvidáciou, zabitím a mení tak charakter vyhrážok z vyhrážania na nebezpečné vyhrážanie.)
  • Klinec do rakvy č.2: oni si myslia, že zožrali múdrosť sveta. Že deti, ani ženy sa nevedia brániť. Keď by však došlo k zverejneniu nejakej fotografie, jej poslaniu, páchateľ vytvorí len ďalší kanál a zanechá ešte viac dátových stôp. Svojim spôsobom, ak zverejní neškodnú fotografiu, len si tým zavaril. Zámerne nebudem spresňovať, akými spôsobmi je možné pátrať po dátovej stope a kde všade bude zachovaná. Tento článok sa nesnaží byť návodom na páchanie tejto trestnej činnosti. Snaží sa byť pomocou pre tých, ktorí sa dostali do pasce a nenachádzajú jasnú pomoc. Dátovú stopu zanechá pri každom odoslanom emaily, či pokuse niekde fotografiu, alebo video zanechať. Pokiaľ dospela vaša komunikácia do štádia, kedy naozaj páchateľ vykoná to, čím sa vyhrážal, zrejme boli jeho úmysly primárne poškodiť ťa, ponížiť ťa a získať peniaze. Nemusí ísť o nebezpečného pedofila, ktorý si viac dáva pozor na to, aby nevychádzal mimo svojej komunikácie s obeťou nijakým spôsobom mimo. Mimo „bezpečnej“ zóny.

Trvajte na riešení

Tých niekoľko prípadov, ktoré sa za rok u nás objavia, alebo v osobnom civilnom živote prídu priamo za mnou pre kontakt na jednej škole, je vždy ťažká vec. Na psychiku detí, na psychiku rodiča, niekedy aj priamo na mňa, pokiaľ sa darí vyhýbať niektorým detailom. Ťažká časť riešenia veci je v momente posudzovania políciou. Ak nedošlo k vyslovene nahote, len k určitej kyberšikane, polícia nepozná pojem kyberšikana a mnoho vyšetrovateľov k téme pristupuje s nechuťou, nevôľou, neznalosťou. Rodičia nevedia, ako ďalej postupovať. Akoby bolo nevyhnutn, aby šlo o vyslovene nahotu – odhalené konkréštne časti tela, nestačia prsia, zneužitý účet a pár vydieracích fráz, vyžadujú viac.

POZOR: Tým nechceme nijako zhadzovať prácu polície, len poukazujeme na nepripravenosť na 21. storočie, moderné technológie a riziká do ktorých sa dostanú deti ale aj dospelí nechcene. Taktiež zahltenosť polície, ak k nej prichádza 15 ročné dievča so zneužitým profilom a ukradnutou nahou fotkou a získa len výsmech, pretože nič podobné ešte polícia nepočula a jediné hodnotenie policajta pri okienku je „To si nevieš dávať lepšie heslo na ten fejsbuk?“

Pomohli sme vám? Pomôžete vy nám?

V prípade záujmu o pomoc z vašej strany smerom k nám nám postačí naozaj málo. Mimo zdieľanie našich článkov nám pomáha ľubovoľný príspevok na "kávu" a chod stránok na nasledovné údaje:

Číslo účtu: SK84 8330 0000 0026 0029 5817
Dôležitý je variabilný symbol: 8188900864

Príspevok na "kávu" (v kaviarni pokojne v cene okolo 1 EURO) je v skutočnosti príspevok na chod stránok u webhostingovej spoločnosti. Ďakujeme za Vašu pomoc. Viac o podpore portálu nájdete v tomto článku.
QR platba donate, podpora HOAX.sk

inzercia:

Aké máte z článku a témy pocity?

Rozčúlený
0
Šťastný
0
Milujem to
1
Nie som si istý
0
Hlúposť
0
Šéfredaktor portálu HOAX.SK a jeho súčasť od roku 2012. Nadšenec Hviezdnych vojen, cyklistiky, streľby, potápania, ale aj bezpečného pohybu v online priestore. Bývalý učiteľ informatiky, v súčasnosti vyhľadávač problémov a autor viacerých tém o internetovej bezpečnosti.

    Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

    Viac v rubrike:Bezpečnosť

    Komentáre sú ukončené