Bezpečnosť

Chodí dieťa na informatiku? To neznamená, že sa naučí, čo potrebuje

Chodí dieťa na informatiku? To neznamená, že sa naučí, čo potrebuje
5 (100%) 1 hlas[ov]

Chodí vaše dieťa na informatiku na základnej škole, alebo na strednej škole? Stále to nemusí byť záruka toho,  že sa naučí, ako zaobchádzať s počítačom. Niektorí vyučujúci ich môžu naučiť presne len to, čo sa sami pred hodinou naučili, alebo to náhodou vedlei z minulosti. Iní sú pripravenejší viac. No učebné osnovy nehovoria nič o tom, že  deti jenutné naučiť sa brániť, rozlišovať hrozby a ako veľmi sú ohrozené už len tým, ak ukážu svoju tvár a stav „online.

Školy zlyhávajú niekoľko krát

Učebné osnovy na hodinách informatiky na základných školách v mojich učiteľských časoch nemysleli na absolútne základy. Je celkom možné, že autor učebných osnov pozeral do jednej z múdrych teoretických kníh informatiky, ale sám ich zostavoval s perom v ruke. Čiže bez počítača, pretože v ňom nevie pracovať. Pravdou je, že na mnohé problémy sa nemyslí ani v osnovách, ani na vyučovaní, ba nedozviete sa o nich ani na kurzoch zlepšovania počítačovej gramotnosti, ktoré sa organizujú cielene pre ľudí, v rámci kurzov a osvojenia si práce.Napríklad pre dôchodcov. Školitelia týchto kurzov majú znalosti a papier od toho, že vedia pracovať s Wordom, s Excelom, emailom, poradiť ako hľadať cez internet a o čom je výžstupné a vstupné zariadenie. Pri poslednýchslovách v poslednej vete sa prekrútia oči mnohým z vás. Áno, niečo to pripomína. Učenie sa o počítači ez počítača. Učiteľmi informatiky sa stali pred pár desaťročiami učitelia fyziky, telocvikári,či ktokoľvek, čo mal doma počítač, alebo ho videl. Len postupne sa do učiteľských kruhov dostaliaj tí, čo s ním vedia robiť viac.

Lenže učiteľ je neatraktívne povolanie. Ja sám som zdrhol zo zborovne už pred rokmi pre slabé ohodnotenie. Možno z časti pre ležérnu (ne)výchovu detí slovenskými rodičmi. Dajú deťom internet, tablet, mobil, nezaujímajú sa o ne a ak urobia problém, rozbijú dvere, či okno v striede, vyhrážku rozbitou papuľou aj tak dostane učiteľ, pretože si dovoľuje označiť za páchateľa (napriek očitému svedectvu) jeho syna „ktorý by niečo také nikdy nespravil“. AJ o tomto je školstvo, ktoré neláka kvalifikovaných ľudí. Najmäčlovek, ktorý s ana počítači vyzná, radšej volí prácu, kde jeho znalosti aj náležite zaplatia. Odbor IT je predsa mimoriadne lákavý a dobre hodnotený. Plat učiteľa je pritom jednou tretinou, či štvrtinou toho, čo môže zarobiť inde. Asi preto teda nemáme tak veľa informatikov, ako by sme potrebovali.

A aj preto máme toľko obetí a nepripravených ľudí

Všetci máme pripojenie, ale nikto nevie, ako sa na internete pohybovať. Že sme niekomu naleteli, nemáme kde zistiť. Jáj, je tu HOAX.SK, ale ani my nevieme všetko. Alebo ste nám o tom ešte nedali vedieť. Nuž a je tu tiež fakt, že mnoho podvodov sa deje tak, že o tom nikto nesmie ani vedieť. Podvedený a zneužitý, napríklad obeť pedofila, či iného živlu. Máme tu ženy, ktoré niekto stalkuje, no oni netušia, ako si vec overiť, alebo ako vec chápať. Nevedia, že jeto hrozba a čo to znamená. Ľudia nevedia, že ak im príde výhražný email, môžu to rieeiť. Je celkom jedno, či email prišiel z yahoo.de, ako prípad včerajšej pani. Riešiteľné je mnohé, no nikto nevie ako na to.  Školy nás chcú pripraviť na život, ale nevšimnú si, že stovky dievčat dostáva deň čo deň na pokeci návrhy sexu za peniaze, chcú použité nohavičky, alebo  posielajú svoje nahé fotky a žiadajú  o názor. Niektoré ženy sa zabavia, iné ani netušia, že ide o deviáciu, ktorá si žiada odbornú pomoc.

Mnohí sa o svojej chybe dozvedia až keď nemajú kontrolu nad svojim kontom, peniazmi, osobnými údajmi, ale pokojne už ani nad svojim vlastným životom. Preto riešenie, ako dať celú vec do poriadku ani neexistuje. Teda ak… sa zmení školstvo, príde viac peňazí do škôl, zaujme toto prosredie informatikov a tí aspoň trochu nahliadnu do reálnych problémov, s ktorými nikto deti neučí zaobchádzať a pracovať s nimi.

Autor týchto riadkov upozorňuje, že sám bol učiteľom informatiky

Update: január 2020: radi by sme doplnili tento článok o informácie a zámer pripraviť celistvú publikáciu, na ktorej sa u nás pracuje už od roku 2014. Až v posledných mesiacoch, po spojení so zatiaľ neuspresneným vydavateľstvom, sa začína viac tento plánovaný projekt uberať do podoby plnohodnotnej tlačenej knihy. V nej nájde priestor aj menovanie viacerých problémov, nie len nedostatočné vzdelávanie a absencia riešení.

Pomohli sme vám? Pomôžete vy nám?

V prípade záujmu o pomoc z vašej strany smerom k nám nám postačí naozaj málo. Mimo zdieľanie našich článkov nám pomáha ľubovoľný príspevok na "kávu" a chod stránok na nasledovné údaje:

Číslo účtu: SK84 8330 0000 0026 0029 5817
Dôležitý je variabilný symbol: 8188900864

Príspevok na "kávu" (v kaviarni pokojne v cene okolo 1 EURO) je v skutočnosti príspevok na chod stránok u webhostingovej spoločnosti. Ďakujeme za Vašu pomoc. Viac o podpore portálu nájdete v tomto článku.
QR platba donate, podpora HOAX.sk

inzercia:

Aké máte z článku a témy pocity?

Rozčúlený
0
Šťastný
0
Milujem to
0
Nie som si istý
0
Hlúposť
0
Šéfredaktor portálu HOAX.SK a jeho súčasť od roku 2012. Nadšenec Hviezdnych vojen, cyklistiky, streľby, potápania, ale aj bezpečného pohybu v online priestore. Bývalý učiteľ informatiky, v súčasnosti vyhľadávač problémov a autor viacerých tém o internetovej bezpečnosti.

    Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

    Viac v rubrike:Bezpečnosť

    Komentáre sú ukončené