ScamSpam

Slovenská sporiteľňa neposiela žiadne naliehavé správy pre prevod

Ohodnoťte článok

Emailami sa šíri miliarda spamov v priebehu jediného dňa. Bežne si ich radšej nevšímame. Aktuálne však dopravcovia žiadajú eshopy, aby upozornili zákazníkov na obmedzenia v doprave, žiadajú, aby uprednostnili platbu vopred a tak uprednostili platbu kartou pred dobierkou. Aj preto sú platobné brány preťažené a množstvo platieb sa vracia. Tí, ktorí bežne objednávajú len na dobierku po prvý krát, alebo len výnimočne vyťahujú kartu a platia. Netušia nič o bežných okolnostiach a netušia, že im mohla byť platba kartou zamietnutá. Nemusia vedieť, čo všetko sa s tým spája. Je pravda, že tento konkrétny email odosiela SLSP <a@server97205.com>  – čiže síce odosielateľ nazvaný SLSP, no zo serveru  server97205.com, názov, ktorý sa snaží vyzerať „systémovo“.

SLSP naliehavá správa, podvodný email

inzercia:

 • Spam prichádza v čase, keď prebieha mnoho platieb kartou
 • Spam zneužíva aktuálny stav a výpadky platobných brán
 • Spam sa snaží nalákať na link v ktorom prebieha ďalšia hrozba. Zneužitie osobných údajov, údajov o karte, platbách a podobne.
 • Jediný link podvodného emailu smeruje na kwigtribe.org/index1.html

Platí:

 • Banka nikdy neposiela takéto upozornenia
 • Banka nežiada prihlásenie cez email, ak v niektorých prípadoch upozorní na nutnosť prihlásenia, upozorňuje ako notifikácia.
 • Adresa banky nesmie byť iná, ako tá, ktorú používate bežne – nič iné, ako oficiálne stránky je neprípustné.
 • Čísla z prijatých overovacích SMS, bezpečnostné kódy a iné ochranné prvky z mobilu taktiež nikdy neposkytujte žiadnym osobám, volajúcim, ďalším SMS, nepreposielajte emailom, v správach, hlasovým službám a ani nevkladajte do stránok, ktoré nie sú oficiálnou stránkou banky a nesúvisia s vašim vlastným cieleným a vedomým prihlásením.

Znenie podvodného spamu:

Dobry den,
Dostali sme spravu tykajucu sa bankoveho prevodu, ktory ste uskutocnili, cela vasa platba bude vratena.
Ak chcete ziskat celu platbu, postupujte podla potrebnych krokov:
kliknite tu
Dakujeme za pochopenie.

inzercia:

Aké máte z článku a témy pocity?

Rozčúlený
0
Šťastný
0
Milujem to
0
Nie som si istý
0
Hlúposť
0
Šéfredaktor portálu HOAX.SK a jeho súčasť od roku 2012. Nadšenec Hviezdnych vojen, cyklistiky, streľby, potápania, ale aj bezpečného pohybu v online priestore. Bývalý učiteľ informatiky, v súčasnosti vyhľadávač problémov a autor viacerých tém o internetovej bezpečnosti.

  Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

  Viac v rubrike:Scam

  Komentáre sú ukončené