Internetové podvodySociálne siete

Podvodné súťaže o iPhone na Instagrame, fejk účet @emmahronska

Podvodné súťaže o iPhone na Instagrame, fejk účet @emmahronska
4.38 (87.5%) 8 hlas[ov]

Upozorňujeme na nový rozmach podvodných súťaží na Instagrame o mobilný telefón iPhone X. Tak ako ešte donedávna rozpútali šialenstvo šialenci na Facebooku cez falošné súťaže a následné falošné žrebovanie, pri ktorom v skutočnosti oslovili desiatky údajných výhercov a žiadali poslanie spoplatnených SMS, deje sa to teraz po novom na Instagrame. Falošné účty s falošnými – ukradnutými fotografiami na inom mieste – oslovujú prevažne deti, kde im oznamujú, že vyhrali iPhone X alebo inú verziu iPhone telefónu. Ten je samozrejme veľkou lákavou výhrou. Podmienkou pre jeho získanie je zaslanie SMS v tvare CODEX12 na číslo 8877. Celý podvod je však len zneužitím fungujúcej služby CODEX12 aj čísla 8877, ktoré nie sú podvodné, fungujú na úhradu rôznych služieb, predplatného, nákup cez internet a ide tak o nástroj prevodu menších čiastok.

EmmaHronská a falošná instagram súťaž

inzercia:

Príkladom je pre tento podvod aktuálne Instagram účet @emmahronska

  • Neexistujúce dievča, fotky sú ukradnuté z profilu: @ambergianna – ide o zahraničný profil a podvodník v pozadí predpokladal, že pomocou neho zaujme ľudí, rovnako ako hashtagom o tom, že má ísť o slovenské dievča. Nie, nejde o slovenské dievča ani náhodou.
  • Účet je podvodný, čiže čokoľvek uvádza, je nepravdivé. Odporúčame všetkým, aby ho nahlasovali, respektíve upozorňovali všetkými nástrojmi, ktoré na Instagrame poznajú, aby upozornili na podvod. Sami tak už robíte, avšak akcie jednotlivcov nemávajú dopad tak, ako akcie širšie.
  • EMMA HRONSKÁ síce jedna existuje, no nie je medzi ňou a týmto podvodom žiaden súvis.

V rukách podvodníka

V rukách podvodníka je tento bežný poplatný nástroj rovnako nástrojom na prevod menších čiastok. Každá takáto spoplatnená SMS však obsahuje informáciu, aby ste získané čísla neposkytovali tretím osobám, ak vás o ne požiadajú. Rovnako tak my sami varujeme, aby ste nikdy nereagovali na podobné žiadosti. SMS, ktorá upozorňuje, že je spoplatnená, nemôže byť bezplatná len preto, že to tvrdí neznáma osoba na Instagrame.

Emma Hronská, podvodná instagram súťaž a falošný účet

zdroj: čitateľka Vanesa, ďakujeme.

* Všimnite si, že toto falošné dievča píše ako pologramotný blb. Pôvod mobilu a účel súťaže neznámy.

Prosíme o ostražitosť. Falošný organizátor súťaže, či pracovník nejakej podivnej súťaže, informuje svoju obeť o tom, že je nutné poslať SMS pre overenie kuriéra. Absurdná hlúposť, keďže nikdy sa žiadne kuriér nebude overovať cez spoplatnené či bezplatné SMS pomocou mobilu. Je irelevantné, či ide o paušál alebo kredit. Ak sa ale organizátor súťaže pýta, či máte paušál, pýta sa to pre informáciu, či vám môže ukradnúť peniaze v bežnej výške kreditu (5 – 15 eur), alebo neobmedzene (paušál nemá strop pre spoplatnené SMS).  Je ťažko predstaviteľné, že podvodník na druhej strane dokáže tvrdiť opakovane, že je nutné ešte raz poslať SMS z dôvodu nejakej chyby. A znova… a znova… a znova až sa suma vyšplhá na neuveriteľných 200 alebo 300 EUR. Ťažko predstaviteľné, že takáto suma vôbec dokáže prejsť mobilom za tak krátku dobu.

Podávajte trestné oznámenie

Odporúčame, aby každá takáto obeť podala trestné oznámenie. Na policajnom oddelení najbližšie k bydlisku. Počas celého dňa by mali byť pracovníci policajného zboru byť schopní prijať trestné oznámenie a vo veci konať. V prvom rad eje nutné podotknúť, že podvody tohto typu sú rozšírené aj preto, že sa nedarí veľmi postupovať v ich odhaľovaní.

Cestou je cez stopovanie prevodu finančných prostriedkov. Cesta je však aj cez stopovanie používateľa daného konta a dátovej stopy zanechanej u prevádzkovateľa sociálnej siete.

Prosíme, nepodávajte trestné oznámenie na páchateľa Emma Hronská, pretože páchateľom nie je Emma Hronská. Meno je vymyslené na získanie dôveryhodnosti. Nastalo by tak len zbytočné odvedenie vyšetrovania smerom k rôznym rodinám Hronským a pátraním po Eme alebo Emme. Znie to jednoducho, avšak deje sa to. V trestnom oznámení je nevyhnutné uviesť, že účet je falošný a zneužíva cudzie fotografie. Preto ide o trestné oznámenie na neznámeho páchateľa.

inzercia:

Aké máte z článku a témy pocity?

Rozčúlený
0
Šťastný
0
Milujem to
0
Nie som si istý
0
Hlúposť
0
Šéfredaktor portálu HOAX.SK a jeho súčasť od roku 2012. Nadšenec Hviezdnych vojen, cyklistiky, streľby, potápania, ale aj bezpečného pohybu v online priestore. Bývalý učiteľ informatiky, v súčasnosti vyhľadávač problémov a autor viacerých tém o internetovej bezpečnosti.

    Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

    Viac v rubrike:Internetové podvody

    Komentáre sú ukončené