HOAXTOP

Koronavírus-HOAX: lekári vo vážnom stave v Ružinove po 2. dávke očkovania

Koronavírus-HOAX: lekári vo vážnom stave v Ružinove po 2. dávke očkovania
4.2 (84%) 5 hlas[ov]

Na internete sa začal čerstvo šíriť absurdný vymyslený a samozrejme, ako inak, ničím nepodložený hoax o lekároch vo vážnom stave v ružinovskej nemocnici. Šíriteľ prezentuje viacero príspevkov, ktorých cieľom má byť (nie sme si istí, či popieranie koronakrízy, či potreby očkovania, alebo ide o boj proti všetkému). Príspevok, na ktorý ste nás upozornili a je súčasťou tohto článku, vyšiel dnes a prevažne v kruhu priaznivcov rovnakého politického názoru, sa šíri ďalej. Zmienka o lekároch vo vážnom stave uvádza konkrétne mená. Uvádza však aj informáciu o sestrách. Stále bez štipky aspoň minimálne snahy odvolať sa na nejaké zdroje, dáta, informácie, či svedectvá.

hoax lekári z ružinova

inzercia:

V tomto prípade sú poškodenou stranou MUDr. Hudák a MUDr. Mráz. Ani jeden však neskolaboval a nie je na ARO.

Kde je pravda? Informácie sú vymyslené!

Kontaktovali sme priamo Nemocnicu v Ružinove, kde sme získali jasné stanovisko. Lekári, ktorí sú v tomto hoaxe menovaní, nemajú žiaden vážny stav a správa je tak zostavená z reálnych mien, ale vymyslenej situácie, či záveru (typické znaky prototypu hoaxu). HOAX – v tomto prípade poplašná správa, sa pokúša o vyvolanie paniky na základe vymyslených faktov. Celé stanovisko nemocnice si môžete prečítať nižšie:

Univerzitná nemocnica Bratislava sa vyhradzuje voči tvrdeniam, ktoré sa objavili na sociálnej sieti o tom, že naši lekári, ktorí boli v tomto statuse menovaní skončili na ARE po druhom očkovaní. Je to klamstvo a lekári, ktorí boli v tomto hoaxe menovaní, zvažujú trestné oznámenie. Čo sa týka štyroch zdravotných sestier, ktoré údajne mali po druhom očkovaní vysoké horúčky, nevieme sa k tomuto vyjadriť, pretože autor tohto hoaxu nešpecifikuje o ktorú nemocnicu ide. Tu by sme  ale chceli zdôrazniť, že horúčka je bežný vedľajší účinok očkovania v žiadnom prípade sa nejedná o nič neobvyklé z čoho by mali mať ľudia strach. Medzi našimi zdravotníkmi je o očkovanie proti ochoreniu COVID-19 , skutočne vysoký záujem, pretože si uvedomujú, že očkovanie je v pandémii najúčinnejším opatrením.

Ďakujeme nemocnici za ich vyjadrenie, rovnako pozorným čitateľom za upozornenie na šírené klamstvo. Verejnosť nás žiada o riešenie, sme preto radi, ak vieme vyhovieť. Aj vďaka spolupráci nemocnice tentoraz veľmi promptne. Určite venujte pozornosť knihe, ktorá sa venuje aj vymysleným bludom šíreným cez sociálne siete.

inzercia:

Aké máte z článku a témy pocity?

Rozčúlený
1
Šťastný
1
Milujem to
2
Nie som si istý
3
Hlúposť
8
Šéfredaktor portálu HOAX.SK a jeho súčasť od roku 2012. Nadšenec Hviezdnych vojen, cyklistiky, streľby, potápania, ale aj bezpečného pohybu v online priestore. Bývalý učiteľ informatiky, v súčasnosti vyhľadávač problémov a autor viacerých tém o internetovej bezpečnosti.

    Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

    Viac v rubrike:HOAX

    Zanechajte komentár k článku

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *