Internetové podvodySociálne siete

Na Facebooku je ďalší falošný LIDL a podvodná súťaž k tomu

Na Facebooku je ďalší falošný LIDL a podvodná súťaž k tomu
3.67 (73.33%) 3 hlas[ov]

Falošný LIDL alebo falošný KAUFLAND na Facebooku je už žiaľ na dennom poriadku. Neustále sa objavuje čerstvo vytvorená stránka s 20 alebo 600 fanúšikmi. Bez reálneho pozadia, vytvorená nevedno kým, nevedno odkiaľ. Občas podľa gramatiky možno dieťaťom, či človekom s nedostatočným vzdelaním, alebo cudzincom, ktorý len pôsobí spoza hraníc. S ignorovaním faktu, že oficiálna stránka vyzerá po obsahovej stránke inak a že aj má iné počty fanúšikov, sa neustále niekto vrhá do zdieľania a súťaženia.

Podvodníci ľahko získavajú prístupy do platobných kariet a hlavne každá vaša činnosť stránku propaguje. Vaše laky, zdieľania, či dokonca prezeranie podvodnej stránky ju propaguje a posúva viac na oči priateľom a ďalším, všetko v závislosti od algoritmov dravej siete Facebook. Marcel nás upozornil na ďalší primitívny prípad “súťaže” s reťazcom LIDL, ktorý vyžaduje, aby ste nejaký príspevok zdieľali. Samozrejme, skutočný LIDL s týmto tu nemá nič spoločné.

Falošný LIDL na Facebooku

inzercia:

Že vidíte logo? To predsa nič neznamená. Logo dnes zneužiť a nahrať na Facebooku zvládne aj 8 ročné dieťa.

Falošný LIDL, jeden z mnohých

LIDL neorganizuje žiadne Facebook súťaže mimo svoj vlastný Facebook. V podstate žiadna firma by neorganizovala súťaže, najmä nie na pochybnej stránke, s pochybnými primitívnymi pravidlami, úlohami, dátumom vzniku, obsahom, históriou, neuvádzaním prevádzkovateľa, ďalších kontaktov a aspoň gramatiky na úrovni… Toto nestačí?

My samozrejme o tom píšete opakovane. Sú však ľudia, ktorí prichádzajú práve teraz na internet a spoznávajú ho. Avšak sú aj ľudia, ktorí sú pripojení niekoľko rokov, cítia sa ostrieľanými používateľmi Facebooku, ale kontrolka sa v hlave nezapne a nezapne. S veľkou vervou sa vrhajú zdieľať, pretože chcú vyhrať. A ak príde správa “Vyhrali ste, teraz spravte toto a toto…” – tak sú to práve oni, ktorí k nám prichádzajú s prosbou o pomoc, alebo ich kroky smerujú na policajné oddelenie,kde však nedokážu pomôcť.

Súťaž, ktorej chýba najmenšia logika, súdnosť a svedomie, láka do pasce dôverčivých ľudí. Sú ich stovky. Od slovenských aj zahraničných autorov. Varujeme pred podobnými súťažami už od čias prvých podvodných súťaží, kedy o ne žiadne médiá neprejavovali záujem a mohli sme sa aj na hlavu postaviť. Písali sme o nich už v dobách, keď iné portály krútili hlavou, že sa nebudú zaoberať nejakým podvodníkom. Dnes je síce doba iná, ale vzdelávanie ľudí je stále len víziou utopickou.

Pomôžme si sami. AKO?

Ak už vidíte takýto blud, skúste urobiť aspoň nasledovné (keďže polícia nijako nepomôže a to aj v prípade, ak vám z účtu zmizne 600 eur.)

 1. Pozrite si, či nemáte na podvodnej stránke nejakého priateľa a upozornite ho, že zdieľa, alebo lajkuje blud.
 2. Nahláste stránku Facebooku.
 3. Upozornite aspoň pár ľudí, ktorí tam niečo komentujú a zdieľajú a máte pocit, že vám nebudú chcieť cez Messenger naložiť riadnu nakladačku, lebo zasahujete do ich demokratických slobôd a vlastného rozhodovania…
 4. Píšte na hoax.sk, prípadne skúste aj ďalšie médiá orientované na IT. V posledných rokoch je aj pre nich táto téma zaujímavá, hoci stále to nestačí v boji proti nim.
 5. Pochopte, prečo takéto podvodné stránky a praktiky existujú, ako fungujú a ako sa ľahko skrývajú. Ale najmä ako ich identifikovať a odhaliť. Pomôcť by k tomu mohla knižka (Ne)bezpečný internet. Áno, znova je tu uvedená, pretože celý jej obsah má význam a už aj výsledky.

Originálny LIDL spoznáte ľahko:

Je na adrese facebook.com/lidlslovensko, vedľa názvu má modrú fajočku a aj riadny obsah, či pol milióna fanúšikov. S týmto LIDLom si ten podvodný jednoducho nemožno za žiadnych okolností pomýliť. Najmä ak používa inú znakovú sadu a medzery, aby ste nedokázali LIDL ani len vyhľadať.

Skutočný originálny nefalšovaný LIDL na Facebooku spoznáte ľahko
foto: Skutočný originálny nefalšovaný LIDL na Facebooku spoznáte ľahko

inzercia:

Aké máte z článku a témy pocity?

Rozčúlený
1
Šťastný
0
Milujem to
0
Nie som si istý
0
Hlúposť
0
Šéfredaktor portálu HOAX.SK a jeho súčasť od roku 2012. Nadšenec Hviezdnych vojen, cyklistiky, streľby, potápania, ale aj bezpečného pohybu v online priestore. Bývalý učiteľ informatiky, v súčasnosti vyhľadávač problémov a autor viacerých tém o internetovej bezpečnosti.

  Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

  Viac v rubrike:Internetové podvody

  Zanechajte komentár k článku

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *