Falošných bánk máme na Facebooku veľké množstvo. Facebook vám dovolí vytvoriť si taký profil, vydávať ho za banku, využívať korporátne farby viditeľne na úrovni, ktoré musia patriť inej banke, ale neurobí voči tomu nič. Podvodníci vytvárajú takéto stránky pomerne bežne. Stretávame sa s tým bežne. Tak ako je aj príklad banky 365. S podobnými prípadmi sa pritom môžeme stretnúť kedykoľvek aj počas dneška, či v budúcnosti. Občas sa nám stáva, že k nám prichádza nenávistný email plný nadávok a občas dokonca email menuje nejaký prípad, príspevok, či názor. Stretávame sa aj s tým, že sa nám vytkne konkrétny názor na falošnú stránku a otázka, kto sme, že si dovoľujeme určovať, čo je a čo nie je podvod. S takto nastavenými čitateľmi sa stretávame roky. Skúsime preto na tomto prípade zhrnúť, čo si musíte všimnúť a čím odlíšite podvodné stránky od reálnych.
Konkrétny prípad: falošná 365 bank na facebooku, ktorá má aktuálne spustené viaceré kampane a láka ľudí do podvodného investovania, pričom žiada čísla kariet, sídli na stránkach: https://www.facebook.com/profile.php?id=61571574661536
Falošná banka na Facebooku? Čo sledovať ako prvé?
- Pozrite si, či je to naozaj stránka banky. Falošná stránka sa prezradí ľahko. Mať jej grafiku a logo nestačí. Názov tiež. Pozrite si históriu stránok, príspevky, či môže ísť o reálne stránky a reálnych ľudí v nej.
- Stránka, ktorá má 0 lajkov a nie stovky, či desiatky tisíc, sú jasný podvod. Najmä ak sa vydávajú za etablovanú zabehnutú banku.
- Stránky, ktoré nemajú staršie príspevky, adresu, alebo nemajú modrý overený znak fajočky, na ktorý si veľké značky potrpia, berte s rezervou. V tomto prípade tiež nemožno hovoriť o nejakej malej šanci,. že by to mohla byť stránka banky.
- myslite na fakt, že banky nevytvárajú stránky pre svoje dočasné projekty a kampane. Nemá to zmysel. Prichádza sa o veľa a aj používatelia, ktorí zvažujú, komu dajú lajk a komu nie, sa môžu vo vašich stránkach rozchádzať. Banka má skrátka svoj Facebook a nebude si vytvárať druhý. Určite nie s rovnakým názvom.
- sledujte históriu stránok. V sekcii INFORMÁCIE a TRANSPARENTNOSŤ sa dá nazrieť do pozadia stránok. Niekedy uvidíte aj krajiny, ktoré spravujú tieto stránky a ich príspevky. V prípade tohto príkladu sa môžete pozrieť na deň vzniku tejto Facebook stránky. Paráda, 5. január a dnes je 10. január. Skvelé, čo poviete? pritom 365 banka je na trhu už niekoľko rokov.
- Spam na falošnú banku, či falošné banky v inzercii sú jedným z najčastejších podvodov súčasnosti. Týmto zahraničným podvodníkom ide len o získanie prístupu k vašej karte. Ak predstierajú, že sú banka a vy im toto divadlo uveríte, vzniká vysoké riziko dôvery. Prostredie, ktoré sa podobá na dôveryhodnú a dôverne známu banku, môže uvoľniť ostražitosť. Podvodníci vedia, prečo kopírujú farby a dizajn. Sú však zahraničí a tak zostávajú nepotrestaní. Stránky fungujú a ich domény tiež. Proces znefunkčnenia je náročnejší, než sa zdá. Riešením sú vhodné antivírusové riešenia, ktoré majú ako svoju súčasť aj ochranné nástroje voči podobným šmejdom.
Je potrebné si uvedomiť aj niekoľko ďalších faktov:
- podvodné reklamy takýchto podvodných stránok nelajkujte. Zvyšujete im dosah a viralitu. Ak ste si istí, že ide o falošnú stránku, predstavujúcu reálnu banku, Facebooku nahláste reklamu ako problémovú. Ideálne ako finančný podvod.
- ďalší fakt, ktorý je nevyhnutné mať na zreteli je, že nejde o podvodníka na strane 365 banky, alebo inej dotknutej banky. V tomto a jemu podobných prípadoch je prvou obeťou dotknutá banka, ktorej podvodníci zneužili ochranné známky – logo, dobré meno, značka, dizajn, farebné nastavenie, či dokonca font (charakteristické písmo), prípadne konkrétne mená zamestnancov. Zdržte sa akýchkoľvek spojení a príspevkov vo vlastnej réžii, ktoré by mohli spôsobiť zámenu alebo priradenie prívlastku o podvodníkoch ku skutočnej originálnej značke alebo logu.
- ak ste podvodníkom poskytli platobnú kartu, alebo iné údaje, zaistite, aby podvodníci nemohli postúpiť ďalej. Napríklad cez autentifikáciu a ochranné prvky, aby nezískali prístup do počítača. Ak ste poskytli čísla z platobnej karty, ihneď bezodkladne kontaktujte svoju banku a popíšte im problém. Je lacnejšie preventívne kartu blokovať, ako si nechať ukradnúť niekoľko stoviek, či tisíc eur. Opatrením môže byť aj vlastný rýchly prevod na sporiaci účet, či iný účet príbuzného v rovnakej banke, aby sa zamedzilo vstupu do debetu (do mínusu)
Pomohli sme vám? Pomôžete vy nám?
V prípade záujmu o pomoc z vašej strany smerom k nám nám postačí naozaj málo. Mimo zdieľanie našich článkov nám pomáha ľubovoľný príspevok na "kávu" a chod stránok na nasledovné údaje:Číslo účtu: SK84 8330 0000 0026 0029 5817
Dôležitý je variabilný symbol: 8188900864
Príspevok na "kávu" (v kaviarni pokojne v cene okolo 1 EURO) je v skutočnosti príspevok na chod stránok u webhostingovej spoločnosti. Ďakujeme za Vašu pomoc. Viac o podpore portálu nájdete v tomto článku.