Internetové podvodySociálne siete

Podvodné súťaže na Instagrame: pozor na tieto falošné stránky

Podvodné súťaže na Instagrame: pozor na tieto falošné stránky
5 (100%) 4 hlas[ov]

Podvodné súťaže nie sú záležitosťou len Facebooku. Už nejaký čas nachádzame aj podvodné súťaže na Instagrame. Pozorný čitateľ TomášT nám poslal niekoľko svojich nálezov, ktoré môžeme potvrdiť ako príklady podvodných stránok s mimoriadnym úspechom.

instagram a vianočná súťaž pdovodná

inzercia:

Opäť platí:

 • vianočné súťaže sľubujúce krásne ceny za doslova zadarmo
 • ďalšia podvodná súťaž o iPhone? to je zaručená viralita, lebo iPhone chce každý
 • stránka s názvom vianočné súťaže má veľkú logiku, pokiaľ by mala záujem propagovať súťaže aj počas Veľkej noci, či leta… tak určiteee!
 • falošné stránky bez reálnej histórie
 • vyhlasujú súťaže, ktoré nemajú krytie podmienkami, štatútom, reálnym sponzorom, pôvodom cien a oznámením cieľa súťaže.
 • nikoho nepropagujú, len žiadajú o vytváranie umelej virality, čiže odber alebo lajky
 • vyhlasovateľ súťaže následne oslovuje obete s tým, že práve oni vyhrali a žiada od nich citlivé údaje, ktoré nakoniec končia zneužitím a okradnutím. (priebeh okrádania nemáme potvrdený. Čakáme na možno práve Vašu reakciu.)
 • zarážajúce je, že každý príspevok s falošnou súťažou sa snaží boostovať inú Instagram stránku a vyžaduje jej sledovanie. Vytvárajú tak sieť úspešných stránok, hoci obsah k tomu vôbec nemusí byť kvalitný. Vzniká tak riziko, že jednotlivé stránky neskôr budú používané buď na zverejňovanie sledovanej reklamy, lákanie ľudí do pasce, či na ďalšiu trestnú činnosť.
 • Stránky na Instagrame, ktoré promujú tieto prívpevky obsahujú podozrivé stránky / profily:  (https://www.instagram.com/vitaj_zena/, https://www.instagram.com/vianocne.darceky/, https://www.instagram.com/vitej_muz/, https://www.instagram.com/slovnik_slov/, https://www.instagram.com/vianocne_prekvapenie/, https://www.instagram.com/extravagante_oblecenie_marcys/, https://www.instagram.com/twitter_ulovky/, https://www.instagram.com/srdickoanny/,… )  aj profily ľudí, ktoré zrejme majú svoj Instagram dlhšie a s týmto podvodným podporovaním nemajú nič spoločné. Môžu byť použití ako maskovanie. ( https://www.instagram.com/jirka_horak/, https://www.instagram.com/philippolak/, https://www.instagram.com/claire.bendova/, https://www.instagram.com/cristiepancurova/, https://www.instagram.com/_kristal_shine/, https://www.instagram.com/maru_rosecka/,... )

Podvodné súťažné stránky a profily:

 • https://www.instagram.com/vianocne_prekvapenie/
 • https://www.instagram.com/vianocne.darceky/
 • https://www.instagram.com/mercedes.czsk/

Odporúčanie

Odporúčame, aby akákoľvek súťaž ako aj stránky samotné, boli zo strany čo najvyššieho počtu používateľov nahlasované a to čo v najvyššej miere. Je to žiaľ jediný nástroj, ktorý môže pomôcť odstrániť príspevky, stránky a všetok neporiadok, ktorý majú podvodníci stojaci za podvodnými súťažami na svedomí. Môžeme len predpokladať, že malou mierou k riešeniu prispeje aj medializácia, ktorý aspoň týmto našim príspevkom dnes započne.
Ďakujeme všetkým čitateľom za spoluprácu.

inzercia:

Aké máte z článku a témy pocity?

Rozčúlený
1
Šťastný
0
Milujem to
0
Nie som si istý
2
Hlúposť
0
Šéfredaktor portálu HOAX.SK a jeho súčasť od roku 2012. Nadšenec Hviezdnych vojen, cyklistiky, streľby, potápania, ale aj bezpečného pohybu v online priestore. Bývalý učiteľ informatiky, v súčasnosti vyhľadávač problémov a autor viacerých tém o internetovej bezpečnosti.

  Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

  Viac v rubrike:Internetové podvody

  Komentáre sú ukončené