Pochybné praktiky

Prípravky v lekárni: zistili sme, že nikdy v predaji neboli

Ohodnoťte článok

Od 8. januára do 16. januára sme stihli prejsť 16 lekární v Bratislave pri hľadaní iného skutočného existujúceho lieku. Spýtali sme sa rovno na zoznam 6 liečív, látok a podvodných prípravkov, ktoré táto sieť propaguje. Do 12. januára sme mali na zozname len 5 prípravkov, od 12. januára pribudla formula Vivese Senso Duo Oil, ktorá má údajne v lekárňach megaúspech, ako hlásia ich stránky. Na zozname sa nachádzali prípravky ako Skinetrin, čokoľvek značky Lefery, aj najnovšie pokusy na podporu rastu vlasov. Od lekárne v TESCO Zlaté Piesky, cez Krížnu ulicu po lekáreň blízko Poštovej ulice a širšie staré centrum, sme našli viacero lekární, niektoré v známych sieťach, no skôr sme hľadali osamotené. To najmä preto, nech sa nepýtame v jednej sieti, keďže informácie sieťových prevádzok sú jednotné.

farmakon

inzercia:

Čo sme zistili?
Okrem toho, že nám lekár predpísal liek, ktorý nie je v ponuke, len na objednávku a využili sme teda čas s jeho hľadaním aj na malú analýzu, veľmi rýchlo a až bez obmedzovania sa sme zistili, že ani jeden prípravok, o ktorom podvodné stránky tvrdia, že sa nachádza v lekárňach, respektíve že je v lekárňach pre obrovský záujem vypredaný, sa nikdy v lekárňach nenachádzal. Pýtali sme sa aj na konkrétne Acai bobule, ktoré sa prezentovali dva roky dozadu ako sortiment lekární. Acai bobulí a prípravkov z nich bolo v predaji viac, takže tu sa nevedeli lekárne zhodnúť. Je však pravdou, že prášok na chudnutie značky Nidora, na ktorý fungovalo viacero falošných stránok, bol niektorým lekárňam známy. Ako priznala mladá lekárnička, známy jej bol preto, že to videla na internete. V inej lekárni bola Nidora známa, pretože ju už ľudia priamo v lekárni pýtali, dokonca niekoľko krát.

Žiadne vypredanie, pretože žiadny predaj
Stránky zavádzajú. Tvrdia, že ich výrobky majú úžasný úspech a vysoký záujem ľudí spôsobil ich nedostupnosť v lekárni. Tieto drísty sa tam objavujú celé mesiace sdátumom, že len dnes (+ dnešný dátum) si môžete kúpiť posledný deň zázračné prípravky. Ak počkáte dva tri dni, zistíte, že je to podvod. žiadny predaj v lekárňach a teda žiadne vypredanie. Ako sa mohlo vypredať niečo, čo sa ani nepredávalo? Jediná cesta, ako sa predávajú tieto prípravky z falošných šokujúcich bannerov a s vymyslenými textami a identitami ľudí je falošná stránka, ktorá sa len vzdialene podobá na magazín.
Žiaľ mnoho ľudí naletí, pretože nedokáže rozoznať skutočný web od falošného. Počítačová gramotnosť je stále na veľmi malej úrovni.

inzercia:

Aké máte z článku a témy pocity?

Rozčúlený
0
Šťastný
0
Milujem to
0
Nie som si istý
0
Hlúposť
0
Šéfredaktor portálu HOAX.SK a jeho súčasť od roku 2012. Nadšenec Hviezdnych vojen, cyklistiky, streľby, potápania, ale aj bezpečného pohybu v online priestore. Bývalý učiteľ informatiky, v súčasnosti vyhľadávač problémov a autor viacerých tém o internetovej bezpečnosti.

    Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

    Viac v rubrike:Pochybné praktiky

    Komentáre sú ukončené