HOAX

Nový Čas hlási, že Turecko je nebezpečné. Poriadne pritom klame a preháňa

Ohodnoťte článok

To, že je Nový Čas s hodnotou svojich článkov a pravdivosťou niektorých informácií na chvoste hodnotového rebríčka slovenských médií, vieme dávno. Vyhlásenia a informácie, ktoré do článkov nepremyslene vypúšťa, sú však na toľko tupé a zničujúce, že môžu uskočiť aj bežnému slovenskému dovolenkárovi. V jednom z posledných článkov, v ktorom nalákajú pozornosť ľudí na údajný rozchod Puškárovej a Švajdu, v skutočnosti nepíšu o ich rozchode, ale o zmene v ich pláne vycestovať opäť do Turecka. Pritom to odôvodnili rovnakým zhodnotením, ktoré je laické a nie vyjadrením odborníka.

Nový čas Puškárová

inzercia:

Šokuje o „nebezpečnom“ Turecku

Nový Ćas pritom bez toho, aby si overoval informácie a prinášal skutočné fakty o situácií v krajine presne pred odletom niekoľkých stoviek Slovákov do Antalye, vypúšťa spojenia ako „Situácia v krajine je však momentálne nebezpečná“ alebo „strach z teroristických útokov“. Spojenia priam gýčového rázu, ako „horúce Turecko“ a mnoho iných sú pritom viditeľne písané tak, aby šlo o spojenia kľúčových slov útočiacich na psychológiu človeka, no zároveň, akoby článok písal náruživý copywritter, ktorý zámerne útočí na Google. Nespomína sa Istanbul, alebo odľahlé mesto, kde sa pred nejakým časom odohral teroristický útok. Spomína sa celá krajina, lebo na to verejnosť reflektuje lepšie. Útok v jedinom americkom meste tiež nie je označovaný ako varovanie pred nebezpečnými celými Spojenými štátmi americkými. To je iné. Rozľahlá vojna na východe Ukrajiny tiež nemenuje Ukrajinu ako celú vtiahnutú do vojny a nevaruje Slovákov pred nákupmi v Užhorode. Jedny útoky v Paríži nikde nevarovali pred cestou do celého Francúzska. Oveľa väčšie Turecko má problém. Novinári nepoznajú mapu, nepoznajú mestá, vzdialenosti a nemajú ani záujem sa niečo o vzdialenostiach a rozlohe krajiny dozvedieť. Aj preto je zbytočné spomínať mestá a regióny, pretože článok si nikto neprečíta. Poďme zaútočiť na psychológiu čitateľa a možno zničiť podnikanie cestovných kancelárií ovplyvňovaním mienky masy slovenského ľudu. Spojenia o nebezpečnom Turecku a daná dramatizácia je viditeľne spracovaná a upravovaná tak, aby podľa slov zaistila výborné pozície vo vyhľadávačoch a zaujala verejnosť na sociálnych sieťach buď titulkom o rozchode a následne odhalením pravdy – žiaden rozchod, no varovanie pred nebezpečným Tureckom.

Nový čas nikdy nezaujíma, čo svojimi drístami spôsobuje

Maximálna dramatizácia s vymyslenými informáciami pritom narába s faktami nepokojov v podobe individuálnych útokov stovky kilometrov severne od turistických letovísk. Do Turecka smeruje niekoľko lietadiel týždenne. Aj v tejto chvíli je v Turecku možno až niekoľko stoviek spokojných Slovákov, ktorí si užívajú začiatok dovolenkovej sezóny roka 2016. Spojenia, ktoré s vervou a veľkou chuťou Nový čas používa a majú šokovať čitateľov, vyvolávajú chaos a hromadné rušenie zájazdov v cestovných kanceláriách. Keď klient pošle do cestovnej kancelárie ako dôvod rušenia zájazdu odkaz na článok o Švajdovcoch a ukryté „varovanie“ Nového Času pred „nebezpečným“ Tureckom, môžu si len hlavu chytať. Denníku je to však jedno. Čím lepšia dramatizácia článku a hlody, tým vyšší share a šok na verejnosti. Škody, aké spôsobujú takéto články sú však pre denník ľahostajné.

Čo podobné prekrútené a nasilu dramatizované články spôsobujú?

  • Vyvolávajú obavy u tých, čo zostali doma a v zahraničí majú rodinu
  • Vyvolávajú obavy u tých, čo čoskoro nastúpia na lietadlo
  • Vyvolávajú obavy u tých, čo narazili na plno v Chorvátsku, Grécku a inde, len Turecko sa zrazu javí ako dôvod, prečo radšej necestovať nikam.
  • Vyvolávajú strach, že je tam nebezpečne, na pláži strieka krv a po hoteloch behajú teroristi. S presne rovnakou logikou sa môžeme báť momentálne chodiť do USA, keďže tam tiež vyčíňal útočník.
  • Vyvolávajú strach u tých, čo sú v Turecku a ešte nevideli nič z krajiny, lebo nechcú vychádzať z hotela
  • Vyvolávajú úsmev na tvári tých všímavejších, čo sú v Turecku, vyrazili aj mimo hotel, vyrazili na Pamukkale, do Kappadokie a podobne, a zároveň sledujú domáce správy.

 

Odbornosť autorov týchto článkov v denníkoch je v takmer vždy na nule. Dokazujú to opakovane prekrútenými vyhláseniami a spojeniami, ktoré síce verejnosť dokáže zhltnúť, no človek s aspoň minimálnym prehľadom rozpozná hlupáka.

Pomohli sme vám? Pomôžete vy nám?

V prípade záujmu o pomoc z vašej strany smerom k nám nám postačí naozaj málo. Mimo zdieľanie našich článkov nám pomáha ľubovoľný príspevok na "kávu" a chod stránok na nasledovné údaje:

Číslo účtu: SK84 8330 0000 0026 0029 5817
Dôležitý je variabilný symbol: 8188900864

Príspevok na "kávu" (v kaviarni pokojne v cene okolo 1 EURO) je v skutočnosti príspevok na chod stránok u webhostingovej spoločnosti. Ďakujeme za Vašu pomoc. Viac o podpore portálu nájdete v tomto článku.
QR platba donate, podpora HOAX.sk

inzercia:

Aké máte z článku a témy pocity?

Rozčúlený
0
Šťastný
0
Milujem to
0
Nie som si istý
0
Hlúposť
0
Šéfredaktor portálu HOAX.SK a jeho súčasť od roku 2012. Nadšenec Hviezdnych vojen, cyklistiky, streľby, potápania, ale aj bezpečného pohybu v online priestore. Bývalý učiteľ informatiky, v súčasnosti vyhľadávač problémov a autor viacerých tém o internetovej bezpečnosti.

    Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

    Viac v rubrike:HOAX

    Komentáre sú ukončené