Internetové podvodySociálne siete

Erik Kaliňák neorganizuje žiadnu súťaž na FB: ide o nebezpečný podvod

Ohodnoťte článok

Ďalšia podvodná súťaž, ktorá si vyžiada pod zámienkou výhry zadanie platobnej karty do systému, ktorý však platobnú kartu vyrabuje. Tentoraz používa meno Erika Kaliňáka. Upozorňujeme, že ten nie je organizátorom súťaže, ale  zneužitá obeť.

Erik Kaliňák falošná súťaž

inzercia:

Erik Kaliňák sa pre podvodníkov javí v rámci aktivity na sociálnych sieťach ako známa osobnosť. Radí sa tak medzi rôzne iné, ktoré práve pre počet fanúšikov možno považovať za známe. Páchateľ si vytvorí falošný profil a s ním následne oslovuje ľudí, ktorí sa prejavujú na skutočnom profile komentármi, či lajkovaním. Vytvoria dojem, že ich oslovuje samotný Erik Kaliňák a využívajú zaslepenie informáciou o výhre a vôbec súťaži. Podvodníci pochádzajú zväčša z Indonézie, preto odporúčame veľkým stránkam a fanpageom, aby v nastaveniach blokovali tieto krajiny Ázie, ktoré pre svoje fungovanie ani nepotrebujú. Vyhnú sa riziku sledovania  zo strany podvodníkov. Toto upozornenie by páchatelia nemali vidieť, keďže HOAX.SK samotné je blokované pred divákmi zo zahraničia.

Erik Kaliňák falošný príspevok Facebook

Foto: príspevok na falošnom profile, poskytol Marcel

Faktom zostáva, že zneužité obete podvodu budú viniť Erika Kaliňáka, podobne, ako tomu bolo pri Hamšíkovi, Banášovi, záhradníctvach a podobne. Pre ľudí, ktorí neuvažujú nad vzťahmi a vlastnosťami problémov, do ktorých sa dostanú, bude páchateľ práve zneužitá osoba, rovnako tak obeť. Je preto potrebné rozlišovať, ale najmä byť obozretný. Podvod smeruje na skrátený link cez TinyUrl, ktorý ďalej smeruje na Google Sites s príšernou slovenčinou (https://sites.google.com/view/erik-kalinak/halaman-muka). Google sme už upozornili. Link sa však môže kedykoľvek zmeniť.

Čo hrozí?

Nebezpečenstvo zámeny s originálnym profilom vás môže pripraviť o peniaze. Z účtov môže zmiznúť nemalá čiastka, o to viac, ak si nevšimnete znenie správ o prevode z účtu, nie na účet. Upozorňujeme opakovane, že peniaze môžete prijímať len prostredníctvom IBAN čísla účtu. To môžete zverejňovať bez obáv.  Cez IBAN nie je možné sťahovať peniaze. Peniaze Vám však ľahko stiahnu páchatelia, ak poznajú čísla z karty (dve čísla z prednej strany a kontrolné číslo CCV na zadnej strane karty) spolu s SMS potvrdením v rámci 3DSecure, či iných zabezpečení v závislosti od banky. Prísť môžete o nemalú čiastku. Známe sú nám prípady pokusov stiahnuť vysoké trojciferné sumy. Páchateľ je vzhľadom na zahraničie nedolapiteľný.

Pred podobnými javmi a pokusmi varuje aj kniha (Ne)bezpečný internet. Vyhľadajte si ju vo svojej knižnici, alebo si ju nájdite vo svojom obľúbenom kníhkupectve. Už čoskoro sa budú môcť otvoriť brány kamenných predajní kníh.

Poďakovanie za tip: MARCEL

Pomohli sme vám? Pomôžete vy nám?

V prípade záujmu o pomoc z vašej strany smerom k nám nám postačí naozaj málo. Mimo zdieľanie našich článkov nám pomáha ľubovoľný príspevok na "kávu" a chod stránok na nasledovné údaje:

Číslo účtu: SK84 8330 0000 0026 0029 5817
Dôležitý je variabilný symbol: 8188900864

Príspevok na "kávu" (v kaviarni pokojne v cene okolo 1 EURO) je v skutočnosti príspevok na chod stránok u webhostingovej spoločnosti. Ďakujeme za Vašu pomoc. Viac o podpore portálu nájdete v tomto článku.
QR platba donate, podpora HOAX.sk

inzercia:

Aké máte z článku a témy pocity?

Rozčúlený
0
Šťastný
1
Milujem to
1
Nie som si istý
0
Hlúposť
0
Šéfredaktor portálu HOAX.SK a jeho súčasť od roku 2012. Nadšenec Hviezdnych vojen, cyklistiky, streľby, potápania, ale aj bezpečného pohybu v online priestore. Bývalý učiteľ informatiky, v súčasnosti vyhľadávač problémov a autor viacerých tém o internetovej bezpečnosti.

    Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

    Viac v rubrike:Internetové podvody

    Komentáre sú ukončené