BezpečnosťSociálne siete

Dvojstupňové prihlásenie Facebook účtu nevyhnutnosť, aj totál výsmech

Dvojstupňové prihlásenie Facebook účtu nevyhnutnosť, aj totál výsmech
5 (100%) 1 hlas[ov]

Že Facebook kašle na bezpečnosť svojich používateľov vieme už celé roky. Z akejsi povinnosti nám ponúka dvojstupňové prihlásenie, čiže prihlásenie pomocou hesla a ešte ďalšieho prvku – mobilu. Prevádzkovateľov najväčšej sociálnej siete síce šľachtí, že túto funkciu sprístupňujú, no nemálo používateľov trpí, ak sa prihlasuje aj pomocou mobilu. Môže za to ustavičné zlyhávanie, alebo neodosielanie overovacích SMS. Reálne sú tak na desktope po odhlásení mnohí používatelia niekoľko hodín aj dní bez pripojenia do účtu. Aby to nestačilo, jedna výzva na poslanie SMS zablokuje na určitý čas akúkoľvek ďalšiu. Neprichádzajúce SMS prinášajú ale jedno pozitívum. Odnaučia niektorých ľudí od Facebooku.

Dvojstupňové prihlásenie na Facebooku

inzercia:

foto: Čakanie na potvrdzovaciu SMS je niekedy tak dlhé, že vlastne nejde o čakanie. SMS neprichádza. Bežné je zastihnúť Facebook nefukčný. Ako gigantický zlepenec opráv a záplat plný nehoráznej chybovosti už skôr baví, ako šokuje.

Dvojstupňové prihlásenie je však stále mimoriadne dôležité

Ochranné opatrenie – dvojstupňové prihlásenia je stále veľmi dôležitým prvkom zabezpečenia. Najmä pre ľudí, ktorí sú schopní prihlasovať sa na viacerých zariadeniach a boli by schopní zadať svoje údaje aj do falošných formulárov. Rôzne súťaže a vylákania mimo Facebook a zdanlivé znovu prihlásenie nemusí byť prihlásením na Facebook, ale do falošnej aplikácie. Kto má prístup do vášho Facebooku, dokáže veľa. Zdiskreditovať, zneužiť, vydierať, získať osobnú komunikáciu, fotografie, tajomstvá, zničiť život. Nebolo by to pritom ani po prvý krát, ani posledný. Najčastejšie takéto prípady prichádzajú zo stredného a východného Slovenska, z rôznych sociálnych pomerov. Niekto sa dostane druhému do Facebooku jednoducho tak, že nájde jeho heslo, alebo ho uhádne. Najmä mládež je schopná hádať heslo od toho druhého. Pri dvojstupňovej ochrane sa niečo také nemá ako stať. Možné to je v prípadoch, kedy lámač hesla naozaj heslo uhádne a zároveň disponuje mobilom vlastníka účtu.

Naše odporúčanie: napriek občasnej hrôze, ktorú musíme prežívať pri pokuse prihlásiť sa na Facebook, odporúčame dvojstupňové prihlásenie. NIe len pre prípad, že by ste sa sami omylom prihlásili do podvodného pishingového webu, ale aj pre uhádnutie hesla inými, či pred cieleným útokom z miesta o ktorom ani len netušíte.

Hacknutý Facebook účet a vyrabovaná platobná karta? Či iný problém?

Facebook predstavuje viacero rizík, hoci nebezpečným miestom ho robia najmä nebezpeční ľudia. Čím väčšia koncentrácia ľudí, tým vyššia koncentrácia aj toho „skazeného 0,5 percenta“. Očakávame, že Facebook bude prítomný a spolučinný pri riešení niektorých vážnych problémov. Ale… Odmieta odstraňovať falošné profily, nezakročí voči jednotlivcom, ktorí žiadajú čísla platobných kariet a okrádajú ostatných. Nepovažuje za problémové, ak nahlasovaná osoba sa vyjadruje útočne a vydiera iných. Problémy vidíme aj v ignorancii Facebooku voči účtom, ktoré ohrozujú deti a mládež návrhmi, či ponukami. Za horší problém však niektorí Slováci považujú spojenie platobnej karty a účtu na sociálnej siete, kvôli reklamným kampaniam. Stačí nepozornosť, odcudzené heslo a na kartu sa napoja podvodníci s ich falošnou reklamou. Napríklad tou na lieky, ktorá sa zobrazuje len seniorom a preto vnuci a deti nevidia rovnakú reklamu a preto ani netušia, že niečo také existuje. Aj o takto nastavených reklamách chytajúcich našich starých rodičov do pascí je kniha (Ne)bezpečný internet. Odporúčam rodičom, zvedavej mládeži, seniorom, učiteľom informatiky, aj podnikateľom.

V prípade, ak bol váš účet zneužitý na takéto prípady, viac sa k nemu neviete dostať a podvodník vám vyraboval platobnú kartu, držíme vám palce k tomu, aby sa vám podarilo získať účet, aj svoje peniaze späť. Riešenie ponúka stránka:  facebook.com/hacked

Pomohli sme vám? Pomôžete vy nám?

V prípade záujmu o pomoc z vašej strany smerom k nám nám postačí naozaj málo. Mimo zdieľanie našich článkov nám pomáha ľubovoľný príspevok na "kávu" a chod stránok na nasledovné údaje:

Číslo účtu: SK84 8330 0000 0026 0029 5817
Dôležitý je variabilný symbol: 8188900864

Príspevok na "kávu" (v kaviarni pokojne v cene okolo 1 EURO) je v skutočnosti príspevok na chod stránok u webhostingovej spoločnosti. Ďakujeme za Vašu pomoc. Viac o podpore portálu nájdete v tomto článku.
QR platba donate, podpora HOAX.sk

inzercia:

Aké máte z článku a témy pocity?

Rozčúlený
0
Šťastný
0
Milujem to
0
Nie som si istý
0
Hlúposť
0
Šéfredaktor portálu HOAX.SK a jeho súčasť od roku 2012. Nadšenec Hviezdnych vojen, cyklistiky, streľby, potápania, ale aj bezpečného pohybu v online priestore. Bývalý učiteľ informatiky, v súčasnosti vyhľadávač problémov a autor viacerých tém o internetovej bezpečnosti.

    Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

    Viac v rubrike:Bezpečnosť

    Komentáre sú ukončené